26 Dec Kā kļūt par makšķernieku
Sāc ar pamata aprīkojumu
Iegādājies sākotnējo makšķerēšanas aprīkojumu nedārgu. Iespējams, pēc tam pakāpeniski uzlabosi aprīkojumu atbilstoši savām prasmēm un vēlmēm.
1) 5 iemesli, kādēļ iesācējam nepirkt dārgu aprīkojumu, ŠEIT.
2) pamata inventāra nokomplektēšana ŠEIT.
Izvēlies piemērotu vietu
Sāc ar vienkāršām ūdenstilpēm, kur nav lielu plūdu straumju. Tas atvieglos iepazīšanos ar makšķerēšanas pamatiem.
1) 10 karpu makšķerēšanas vietas Latvijā, ŠEIT
2) pēc līdakām un asariem seklajos ezeros – Babītes, Engures, Kaņiera, Liepājas, Burtnieku u.c. INFO ŠEIT . Mana cope ar maksķerēšanas vietām un laivu nomām. Pieejama arī Manacope aplikācija Apple un Android viedierīcēm. Šajās aplikācijās un vietnē ir iespējams iegādāties arī makšķerēšanas kartes, kas ir obligātas visiem makšķerniekiem.
Iepazīsti zivju sugas
Uzzini par vietējās ūdenstilpes zivīm, to izmēriem, dzīvesveidu un preferencēm. Tas palīdzēs izvēlēties piemērotu ēsmu un makšķerēšanas tehniku.
Zivju sugas, ŠEIT.
Apgūsti makšķerēšanas veidus
- Spiningošana ir metode, kas tiek izmantota plēsīgu zivju ķeršanai. Spiningojot zivs tiek piemānīta uz mākslīgu ēsmu.
- Pludiņmakšķerēšana ir metode, ar kuru sāk gandrīz visi makšķernieki. Pārsvarā tiek izmantota miermīlīgu zivju ķeršanai. Ir vajadzīga makšķere, aukla un pludiņš, kas signalizēs brīdi, kad zivs iekāro piedāvāto ēsmu. Par ēsmu izmanto gan dabīgus, gan mākslīgus mānekļus.
- Velcēšana ir metode, kas tiek izmantota plēsīgu zivju ķeršanai un trofeju iegūšanai. Metode ir līdzīga spiningošanai, tikai šeit cilvēkam pašam nav jāmētā ēsma. Makšķere, kuras galā ir mākslīga ēsma, tiek piestiprināta pie laivas un lēnām vilkta aiz laivas pa ūdeni.
- Gruntsmakšķerēšana ir metode, kas tiek izmantota kā plēsīgu, tā arī miermīlīgu zivju ķeršanai. Kā nosaukumā minēts, ēsma tiek nogādāta uz grunti un zivs tiek ķerta no grunts. Par copes signalizatoru kalpo zvaniņš vai kāda cita palīgierīce.
- Zemledus makšķerēšana ir metode, kas tiek izmantota ziemā, kad ūdenstilpes klāj ledus. Ledū tiek izurbts āliņģis un ar mazu makšķerīšu palīdzību zivis mēģina ķert uz mākslīgām un dabīgām ēsmām.
- Mušiņmakšķerēšana ir metode, ko izmanto pārsvarā upēs. Tiek ķertas gan plēsīgas, gan miermīlīgas zivis. Par ēsmām tiek izmantotas pārsvarā pašu gatavotas mākslīgas mušas, kas imitē kādu kukaini.
Makšķerēšanas veidi, Avots Wikipedia ŠEIT
Spiningošana seklajos ezeros, mānekļu veidi utt., ŠEIT
Izpēti laikapstākļus
Makšķerēšanas rezultāti var būt atkarīgi no laika apstākļiem. Zināšanas par temperatūru, vēja spēku un citiem faktoriem palīdzēs izvēlēties piemērotu laiku makšķerēšanai.
Populārākās laikapstākļu vietnes ŠEIT
Kā laikapstākļi ietekmē makšķerēšanu ŠEIT
Ņem līdzi pareizo ēsmu
Atkarībā no zivju veida, ko tu vēlies ķert, izvēlies piemērotu ēsmu. Dažādas zivis var būt ieinteresētas dažādos ēsmu veidos.
Izsmeļoša informācija par mānekļiem, ēsmu ŠEIT
Izvēlies piemērotu makšķerēšanas laiku
Atsevišķas zivis ir aktīvākas noteiktos laikos. Piemēram, daudzas zivis ir aktīvas rītausmē vai saulrieta laikā.
Plaša informācija par laikiem ar copes kalendāru ŠEIT
Seko vietējiem noteikumiem
Pirms dodies makšķerēt, uzzini par vietējiem makšķerēšanas noteikumiem un ievēro tos. Tas ietver gan nozvejas ierobežojumus, gan dabas aizsardzības pasākumus.
Noteikumi Pierīgas ezeros un upēs ŠEIT
Iesācēju kļūdas
Raivo Skrastiņa aprakstītas 10 imakšķernieku-iesācēju visbiežāk pieļautās kļūdas un ko vērts ņemt vērā ŠEIT.
Būvē pieredzi ar kopienu
Piedalies vietējās makšķerēšanas kopienas pasākumos, iegūstot pieredzi un padomus no pieredzējušiem makšķerniekiem.
Baudi un priecājies
Makšķerēšana ir arī pamatīgs laika ieguldījums un pacietības pārbaudījums, bet iegūtā bauda to visu attaisno. Neuztraucies par pirmajām neveiksmēm, bet priecājies par katru mazu panākumu.
Nav komentāru