Putnu vērošana Kempingā Dūšeļi

putnu verosana no kempinga duseli laivu piestatnes

Putnu vērošana Kempingā Dūšeļi

Kā notiek putnu vērošana Kempingā Dūšeļi?

Sēžot uz Babītes ezera dambja

Vispār jau nav jābūt ornitologam vai profesionālam fotogrāfam, lai  saistītu sevi ar nosaukumu Putnu vērošana. Kad mierīgi piesēž uz dambja pie Babītes ezera, tad ik pa laikam pār galvu aizlido tad zosis, tad pīles. Arī kāds it kā vanadziņš, kas izrādās ir Niedru lija, trenkājot kādu baltu mazu ezera putniņu. Tālumā gulbji pulcējas bariem, tūkstošiem. Reizēm tie pietuvojas krastam pavisam tuvu, un dažs labs nopeld garām gar Kempinga Dūšeļi laivu piestātni. Kad tika labota piknika terases Līnis laipa, kāds drosmīgs gulbis peldēja pavisam tuvu un čiepa garās koka skrūves, it kā tās līdzinātos kam ēdamam. Iespaidīgs ir šo lielo ūdens putnu cildenais, godājamais, staltais stāvs.

Braucot ar laivu ezerā

Vasaras vakarā, kad saule lēnām tuvojas Rietumu horizontam, gulbju pāri ar bērniem viegli slīd gar laivu. Gandrīz var aizsniegt ar roku. Laivas Kempingā Dūšeļi ir ļoti stabilas, filmēšana un Putnu vērošana padodas, stāvot arī kājās.  Visapkārt laivai lidinās tūkstošiem, tūkstošiem dažādi ūdens putni balti un melni, skandinot savas dziesmas, te paceļoties debesīs, te atkal pietuvojoties ūdenim. Baltos saziņā saucot par kaijām, daļa patiesības jau tur ir, jo pilsētniekiem kaijas asociējas ar zivju rūpnīcām pie Baltijas jūras un Rīgas centrāltirgus. Babītes ezerā šī tūkstošu putnu lidināšanās un klaigāšana vairāk līdzinās kādam dabas rezervātam kā no video rullīša National Geografic.

No Kempinga Dūšeļi laivu piestātnes

Reizēm tālumā, kad putnu vērošana notiek ar neapbruņotu aci no krasta, gulbim līdzīgs, bet kā augstāks un kā uz vienas kājas pastaigājas pa ezeru. Sākumā šos saucām par niedru lijām, jo nosaukums ļoti tiem piestāvēja. Bet izrādījās, ka tie ir zivju gārņi, kuri apmetas un dzīvo Babītes ezera tuvajās pļavās, bet barojas ezerā. Šiem putniem ir kā pelikānam liela knābja apakšējā daļa kā maisiņš. Zivju gārņi ietur maltītes tieši iepretim Kempinga Dūšeļi centrālajai iebrauktuvei ezerā, varētu padomāt, ka tiem patīk cilvēku sabiedrība vai arī tajā vietā pulcējas vairāk zivju.

Pīles ēd gandrīz no rokas

Vai arī šo var dēvēt par Putnu vērošana? Domāju, ka, jā. Pagājušā vasarā pie laivu piestātnes regulāri ciemos piepeldēja 2 pīļu ģimenes. Vienai no tā ar mātīti bija 9 pīles, un otrā ģimenē bija 11 pīles. Vasaras sākumā vēl varēja atšķirt mazuļus no mātītēm pēc izmēra, bet jau vasaras vidū to ķermeņa izmēri bija vienādojušies. Mums klients ieteica neaizrauties ar regulāru pīļu barošanu ar maizi. Tā jau gan ir, ka pīles pieradinās ātri. Ja tās pabaro dažas dienas pēc kārtas, tad nākamajā dienā, mums pienākot pie ūdens, pīļu ģimenes jau pa gabalu sadzird mūs un tuvojas uz kārtējo maltīti. Vislabāk tās sadzird, kad mūsu meitiņas klaigādamas tuvojas ūdenim. Bērnu stāvs šiem nelielajiem savvaļas putniem, iespējams, liekas samērīgi mazs, lai to tuvumā nejustos apdraudētiem. Bet, kā jau minēju, savvaļas pīlēm svarīgi iemācīties barību atrast patstāvīgi dabā, lai tās izdzīvotu savvaļā.

Pieklīst savvaļas zoss

Savvaļas putns pieklīst Kempingā Dūšeļi jau otro gadu. Tā kā mājputns klīst pa kempinga teritoriju, un mēs varam baudīt kā lauku sētas skatu un teikt, ka tā jau atkal ir putnu vērošana. Priekš mums arī zosu Kempingam ir sava zoss. Liekas, ka tā ir viena un tā pati, jo atpazīstam pēc viena līka spārna. Tā barojas ar zāli pie laivu piestātnes, iekļaujas pīļu ģimenītes sastāvā kā aizsarga lomā vai izliekas par ģimenes galvu, nakšņo pie terases Karpa un staigājas pa teritoriju kā savu lauku sētu. No vairākkārtējiem mūsu kaķa Tonija uzbrukumiem aizsargājas, vicinot spārnus un šņācot, cenšoties ar knābi dzīt prom šokolādes krāsas melnajai panterai līdzīgo plēsīgo radījumu. Un tas zosij arī lieliski izdodas. Savukārt, suns Gio vairs nepievērš uzmanību palielajam putnam, pieņemot to kā vienu no savas saimes.

Putnu bari tuvajās pļavās pavasarī

Visiespaidīgākais laiks, kad piedalīties šajā amatieru putnu vērošanā, ir pavasarī. Tad Babītes ezers kalpo kā putnu starpmigrācijas vieta, un tūkstošiem, tūkstošiem dažādu putnu ir nolaidušies pie ezera tuvumā esošajās pļavās, lai atpūstos no tālā ceļa. Šādi tie mitinās Babītes ezera tuvumā vairāk kā mēnesi, lidojot milzīgiem bariem uz ezeru baroties. Tādēļ jau maijā nav vēļ atļauta makšķerēšana ezerā, lai putni mierīgi varētu izklīst un daļa palikt ieligzdoties ezerā un tuvākajās pļavās. Kad pabrauc ar auto vai velosipēdu pa grantēto ceļu Kempinga Dūšeļi, tad putnu bari sapulcējušies, noklājot laukus no vienas vietas lielos laukumos. Tie, dzirdot auto rūkoņu, masveidā paceļas debesīs kā melns mākonis.

Putnu vērošana ļauj sajust brīnumu

Šie mirkļi ir tik iespaidīgi, ka katram noderētu tos redzēt un sajust. Tie rada sajūsmu, varenības sajūtu, dabas tuvumu, lielisku piedzīvojumu un atpūtu kopumā. Bērniem putnu vērošana ir lieliska dabas izzināšana. Tepat Latvijā šī ir lieliska iespēja redzēt, ko nebijušu pavisam tuvu Rīgai. Brīnumi un pārsteigumi mums ir apkārt ik uz soļa, ja esam arvien tuvāk dabai, tuvāk paši sev…

Vairāk par pašu Babītes ezeru var lasīt šeit.

Esot Kempingā Dūšeļi, katram apmeklētājam ir aktuāli tā Iekšējie kārtības noteikumi.

Nav komentāru

Rakstīt komentāru